CW 5th at 2019 Western Region LC Champs

By: Tim Barichello - Jun. 27, 2019

Western Region LC Championships
Long Course
May/June 2019

Over the weekend of May 31- June 2, 2019, 49 Club Warrior swimmers travelled down to Windsor to compete in the “Western Region Long Course Champs” meet. The CW team performed amazing placing 5th in total points and taking home 51 total medals (20 Gold, 12 Silver, and 19 Bronze) over the weekend.

Congratulations to all swimmers who posted new Festival qualifying times, as there were many.

Some memorable moments included:

  • An amazing 10 lane complex which helped lessen the number of heats in event.
  • Fun times at the Adventure Bay Family Water Park for some swimmers following there hard days work.
  • Loud thunder rocking the complex and a tornado warning.
  • Craft beer and Rib-Fest down at the waterfront for all the lucky parents who were able to find some free afternoon or evening time.
  • A big thank you to all the coaches who powered through all 3 sessions each of the 3 days.

The following swimmers achieved Top 3 finishes in final individual events:

HODSON, Evan (Gold - 4, Silver)
DONG, Merlyn (Gold - 2, Silver, Bronze - 3)
MORRISSEY, Cameron (Gold - 2, Silver, Bronze - 2)
YARUSEVYCH, Michael (Gold - 2, Silver, Bronze)
COBURN, Willow (Gold - 2, Bronze)
WONG, Tara (Gold, Silver, Bronze - 3)
JAYABAHU, Dylan (Gold, Silver)
RUSU, Alexandru (Gold, Silver)
HOTHAZA, Diana (Gold, Bronze - 2)
CHAN, Ariel (Gold, Bronze)
MARTON, Kaitlin (Gold)
LOGAN, Quinlynn (Silver, Bronze - 2)
CIOROGARIU, Cristian (Silver, Bronze - 2)
LANDRY, Luc (Silver)
RONDILLA, Natalie (Bronze)
COODE, Elizabeth (Bronze)

Those not listed above, but who achieved 100% personal best times in all of their swims or personal best times in at least 4 swims or more (not including relays), are:

CIOROGARIU, Andrei
FAHMY, Sam
JACKSON, Reid
LI, ZeYi
RICHTER, Luke
BARICHELLO, Laila
COFFIN, Sarah
CUMMING, Elle
KIM, Ellie
PEGG, Emily
WONG, Noe
ZUNIC, Elayna

Not only did we have great individual results, but are relay teams took home 2 Gold and 2 Silver medals:

Dong S., Rusu A., Hodson E., Morrissey C - GOLD in the 4 x 50m Freestyle
Dong S., Rusu A., Jayabahu D., Hodson E. - GOLD in the 4 x 50m Medley
Muscat H., Pegg E., Qin C., Zunic E. - SILVER in the 4 x 50m Medley
Richter L., Goertz S., Brown C., Hunt K. - SILVER in the 4 x 50m Medley

This fantastic group of swimmers also combined for 165 out of 254 personal best times for a percentage of 64.9%.

Good luck to all swimmers going to Festivals and continue working hard in this final year end push.


Full meet results: https://www.swimming.ca/en/meet/615861/?faction=86248